Wskaźnik CI

CI – Wskaźnik cyrkularności

Budynek całkowicie cyrkularny to taki, dla którego wszystkie wskaźniki cząstkowe osiągną wartość najwyższą tzn. 100%. Niestety osiągnięcie takiego stanu jest trudne, wręcz niemożliwe. W ramach projektowania budynku cyrkularnego warto wybrać scenariusz, który będzie odznaczał się jak najwyższą całkowitą cyrkularnością.

Warto podkreślić, że mogą zdarzyć się sytuacje, w których jednoznaczna ocena cyrkularności nie zawsze będzie oczywista. Na przykład, rozważając dwa różne scenariusze projektu cyrkularnego budynku dla pierwszego scenariusza, uzyskujemy dwa cząstkowe wskaźniki cyrkularności na poziomie blisko 100%, a pozostałe dwa na poziomie 0%, a w drugim scenariuszu odwrotnie. Który scenariusz jest bardziej cyrkularny? Mamy tutaj do czynienia z problemem ważności poszczególnych wskaźników i ich finalnego wpływu na ostateczny wynik, który będzie zawsze subiektywny.

Dla podjęcia ostatecznej decyzji przydatny jest jeden wskaźnik, który oparty jest na wszystkich wskaźnikach cząstkowych z uwzględnieniem ich wag.

Wskaźnik cyrkularności CI można wyznaczyć na podstawie wskaźników cząstkowych:

gdzie:

SMU

WFSMU

MRP

WFMRP

SR

SSP

WFUSE

– wskaźnik użycia surowców wtórnych [%]

– waga wskaźnika użycia surowców wtórnych, WFSMU = 0,33

– wskaźnik potencjału ponownego wykorzystania materiałów [%]

– waga wskaźnika potencjału ponownego wykorzystania materiałów, WFMRP = 0,33

– wskaźnik odwracalności przestrzennej [%]

– wskaźnik potencjału współdzielenia [%]

– waga wskaźników funkcjonalności (SR i SSP), WFUSE = 0,34

Przypisanie wag poszczególnym wskaźnikom cząstkowym nie było zadaniem łatwym i opierało się na szerokiej dyskusji w gronie specjalistów z zakresu budownictwa oraz analiz wpływu na środowisko. Wartości wag wskaźników zostały opracowane na podstawie uzgodnień panelu ekspertów z branży budowalnej. Wskaźniki odnoszące się do materiałów są wyceniane osobno i każdy z nich posiada swoją wagę. W przypadku wskaźników odnoszących się do cyrkularności związanej z użytkowaniem są one rozpatrywane łącznie. Waga sumaryczna wskaźników SSP i SR wynosi 0,34. Oznacza to, że maksymalną wartość tej części wskaźnika cyrkularności można otrzymać gdy, np. jeden ze wskaźników wynosi 100% lub gdy oba wynoszą po 50%. Przyjęto takie podejście ze względu na częściową tożsamość funkcji, jakie reprezentują oba wskaźniki.

Przy prezentacji wyniku obliczeń wskaźnika CI, warto przedstawić wartości wskaźników cząstkowych.

Jako 100% cyrkularny można uznać budynek, którego wskaźnik CI =100%.

Przykład

Dla budynku wyliczono następujące cząstkowe wskaźniki cyrkularności:

  • SMU = 100%
  • MPR = 75%
  • SR = 40%
  • SSP = 80%

Wagi poszczególnych wskaźników wynoszą:

  • WFSMU = 0,33
  • WFMRP = 0,33
  • WFUSE = 0,34

Wskaźnik CI możemy wyliczyć w następujący sposób: