ZNACZENIE BETONU DLA BUDOWNICTWA
- Trwałość i wytrzymałość: jest jednym z najtrwalszych i najbardziej wytrzymałych materiałów budowlanych. Dzięki swojej wytrzymałości na ściskanie i rozciąganie jest on idealnym materiałem do budowy mostów, wieżowców, dróg, kanałów i innych konstrukcji.
- Uniwersalność: może być formowany w różne kształty o różnych rozmiarach rozmiary, dzięki czemu można go wykorzystać do budowy praktycznie każdego typu konstrukcji, od małych budynków mieszkalnych po duże obiekty przemysłowe.
- Ognioodporność: jest jednym z najbardziej ognioodpornych materiałów, zwiększając tym samym bezpieczeństwo pożarowe konstrukcji.
- Niska cena: beton jest stosunkowo tani w porównaniu do innych materiałów budowlanych, co czyni go bardziej dostępnym dla szerszej grupy odbiorców.
- Łatwość produkcji: produkcja betonu jest stosunkowo prosta i wymaga niewielkiej ilości surowców, takich jak woda, cement, żwir i piasek.
ENERGOCHŁONNOŚĆ PRODUKCJI I WYKORZYSTANIE BETONU W BUDOWNICTWIE
- W celu zmniejszenia energochłonności procesu produkcji cementu, poza automatyzacją procesów, odpowiednią konserwacją i obsługą maszyn i sprzętu, może zostać zastosowany szereg technologii (np. bardziej wydajne technologie mielenia, wykorzystanie ciepła odpadowego do wytwarzania energii) lub na przykład zastąpienie klinkieru innymi materiałami (np. metakaolinem) [23].
- Obniżenie energochłonności wykorzystania betonu może także nastąpić poprzez częściowe zastąpienie cementu, na przykład odpadami z procesów spalania (granulowanym żużlem czy popiołem lotnym) [33].
Zastosowanie betonu w sektorze budownictwa w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym
- Może być bezpośrednio ponownie wykorzystany (w postaci elementów konstrukcyjnych, np. belki, stropy czy słupy, wielkiej płyty czy też betonowych bloków, używanych przykładowo jako płyty ogrodowe).
- Częściej jednak jest poddawany recyklingowi w postaci skruszonej. Jednym z największych wyzwań tego procesu jest utrzymanie wymaganych parametrów produktu końcowego [38]. W związku z tym beton zwykle jest downcyklingowany na potrzeby budownictwa drogowego lub do produkcji elementów nienośnych [33].
MOŻLIWOŚCI RECYKLINGU I PONOWNEGO WYKORZYSTANIA BETONU W BUDOWNICTWIE
Bezpośrednie ponowne wykorzystanie elementów betonowych w ramach ich pierwotnej funkcji
- elementy pozbawione wad projektowych, technologicznych i użytkowych mogą zostać ponownie użyte w ramach pierwotnej funkcji, np.:
- wykorzystanie istniejących ścian, stropu piwnicy, szybu windy oraz pasażu wejściowego w projekcie Brunnerstasse 9, Brandlhuber & Emde & Burlon w Berlinie
- wykorzystanie wielkiej płyty w projekcie bungalow w Berlinie, Carsten Wiewiorra.
Bezpośrednie ponowne wykorzystanie elementów betonowych w ramach innej niż jej pierwotna funkcja
- elementy betonowe mogą zostać wykorzystane także do pełnienia nowej funkcji, np.:
- wykorzystanie betonowych bloków jako płyt ogrodowych i chodnikowych, w projekcie Urban Outfitters HQ, I.R.T. Studio w Pensylwanii, USA.
Recykling kruszonego betonu
WPŁYW PRODUKCJI I STOSOWANIA BETONU W BUDOWNICTWIE NA ŚRODOWISKO
- Według raportu Global Cement and Concrete Association [66] produkcja cementu jest odpowiedzialna za około 8% globalnej emisji gazów cieplarnianych.
- Procesy wytwórcze betonu wymagają znacznej ilości energii i wody, co wpływa negatywnie na środowisko naturalne.
- Dzięki innowacjom technologicznym oraz wprowadzaniu bardziej ekologicznych alternatyw, takich jak betonu z dodatkiem popiołów lotnych, wykorzystanie energii podczas produkcji betonu jest nieustannie doskonalone i redukowane.