Wykorzystanie materiałów cyrkularnych zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością, zarówno wśród producentów materiałów i produktów budowlanych, jak i użytkowników. Dzieje się tak nie tylko ze względów środowiskowych, ale także dlatego, że mogą stanowić tańszą i przede wszystkim dostępną alternatywę dla materiałów nowych.
Materiały budowlane o niskim negatywnym wpływie na środowisko, uwzględniając ich proces produkcji i pozyskanie oraz wykorzystanie surowców [33] to takie, które:
- są niskoenergetyczne, w tym charakteryzujące się niskim poziomem energii wbudowanej
- są wykonane z surowców odnawialnych, surowców pochodzących z odzysku surowców certyfikowanych (np. drewno z certyfikatem FSC) lub wtórnie przetworzonych materiałów (odpadów)
- nie emitują szkodliwych substancji zarówno w procesie produkcji i użytkowania, jak i po zakończeniu cyklu użytkowania
- mają cechy umożliwiające ich powtórne przetworzenie lub bezpośrednie wykorzystanie do ponownego użytku
- są stosunkowo łatwe w montażu, charakteryzujące się możliwością adaptacji do nowych zastosowań (np. systemy sufitowe umożliwiające łatwy dostęp do instalacji) i niewymagające do tego dodatkowych szkodliwych środowiskowo komponentów
- zostały wyprodukowane relatywnie blisko inwestycji, tym samym ograniczając transport materiału na miejsce
- zostały opakowane materiałami możliwymi do odzysku lub ponownego wykorzystania.
W celu wyznaczenia pełnej jakości środowiskowej danego materiału należy również uwzględnić jego potencjał zużycia surowców materialnych (ang. Abiotic Depletion Potetial — ADP).
Szacunkowe wartości ADP dla wybranych materiałów, opracowane na podstawie dostępnych baz danych, zostały zestawione w tabelach przedstawiających wskaźnik obciążenia środowiskowego.