ZNACZENIE CEGŁY DLA BUDOWNICTWA
Cegła to jeden z najstarszych materiałów budowlanych, który do dziś ma wielkie znaczenie dla budownictwa, ze względu na:
- Trwałość: cegła jest bardzo trwałym materiałem budowlanym, który może przetrwać wiele dziesięcioleci bez konieczności wymiany. Dzięki temu, budynki wzniesione z cegły są bardzo stabilne i odporne na różne czynniki atmosferyczne, jak również na pożary i trzęsienia ziemi.
- Energochłonność: produkcja cegieł wymaga stosunkowo małej ilości energii w porównaniu do innych materiałów budowlanych.
- Estetykę: cegła może być stosowana w różnych stylach architektonicznych i daje budynkom unikalny i elegancki wygląd. Cegła ma również wiele różnych kolorów i faktur, co pozwala na stworzenie unikalnych projektów.
- Łatwość w montażu: cegła jest stosunkowo łatwa w montażu i może być stosowana do budowania różnych elementów, takich jak ściany, kolumny, łuki, schody i inne.
- Przyjazność środowiskową: cegła jest wytwarzana z wykorzystaniem materiałów naturalnych i może być również łatwo poddawana recyklingowi lub bezpośredniemu powtórnemu wykorzystaniu.
ENERGOCHŁONNOŚĆ PRODUKCJI I WYKORZYSTANIA CEGŁY W BUDOWNICTWIE
- Produkcja cegieł wymaga stosunkowo niewielkiej ilości energii, w porównaniu do innych materiałów budowlanych, takich jak beton czy stal.
- W przypadku tradycyjnej produkcji cegieł energia zużywana jest na proces wypalania gliny, a także na obróbkę i transport. Jednak w celu zmniejszenia energochłonności oraz śladu środowiskowego procesu produkcji cegieł, wielu wytwórców stosuje odzysk ciepła i inne innowacyjne rozwiązania.
- Cegła jest stosunkowo dobrym izolatorem termicznym. W porównaniu do innych materiałów konstrukcyjnych, jej wykorzystanie obniżyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia budynku.
ZASTOSOWANIE CEGŁY W SEKTORZE BUDOWNICTWA W KONTEKŚCIE GOSPODARKI O OBIEGU ZAMKNIĘTYM
- Cegła może być odzyskana z porzuconych lub rozbiórkowych budynków, a następnie poddana procesowi obróbki i czyszczenia, aby mogła być ponownie wykorzystana w nowych konstrukcjach.
- Ponowne wykorzystanie cegły wynika bezpośrednio ze sposobu rozbiórki muru.
- Proces czyszczenia cegieł może zachodzić mechanicznie, bez wykorzystania wody oraz dodatkowych chemikaliów, a odzyskane cegły mogą uzyskać certyfikację CE [57].
- Istotny wpływ na możliwość odzyskania cegieł ma rodzaj zastosowanej zaprawy murarskiej. Czyszczenie cegieł z nowoczesnych zapraw (silnie wiążących) często powoduje ich uszkodzenie i może być dużo bardziej czasochłonnym procesem niż w przypadku zastosowania zaprawy wapiennej [33].
- Jeżeli podczas rozbiórki muru istnieje duże ryzyko uszkodzenia cegieł, czasami możliwe jest bezpośrednie wykorzystanie całościowych fragmentów murów.
- Rozdrobnione cegły służyć mogą także jako kruszywo do produkcji nowych materiałów budowlanych, np. mieszanki betonowej lub, ostatecznie, jako materiał wypełniający, na przykład w budowie dróg lub ścieżek.
WPŁYW PRODUKCJI I STOSOWANIA CEGŁY W BUDOWNICTWIE NA ŚRODOWISKO
- Uzależniony jest w dużej mierze od lokalnych uwarunkowań, takich jak dostępność surowców naturalnych, metody produkcji i transportu.
- Istotne jest podejmowanie działań mających na celu jak największe wykorzystanie cegły z lokalnych źródeł oraz, w miarę możliwości, odzyskanej cegły rozbiórkowej.
MOŻLIWOŚCI RECYKLINGU I PONOWNEGO WYKORZYSTANIA CEGŁY W BUDOWNICTWIE
Bezpośrednie ponowne wykorzystanie murów ceglanych
- mury ceglane mogą zostać wykorzystane bezpośrednio w postaci bloków, np.:
- mury ceglane zostały wykorzystane jako elementy fasady w projekcie Resource Rows w Kopenhadze duńskiej firmy Lendager.
Bezpośrednie ponowne wykorzystanie zregenerowanych cegieł
- cegła może być poddana procesowi regeneracji, który polega na usuwaniu starej zaprawy czy farby, czyszczeniu, a następnie ponownym użyciu w budownictwie, np.:
- Muzeum Sztuki w Ravensburg (Niemcy), w którym wykorzystano cegły pochodzące z rozbiórki XIV-wiecznego klasztoru, tym samym osadzając nowy budynek w historycznym krajobrazie miasta.
- Muzeum Historyczne w Ningbo (Chiny), którego fasada została wykonana z cegieł datowanych na nawet tysiąc lat.
Wykorzystanie cegieł do budowy systemów drenażowych
- cegła może być wykorzystana do budowy systemów drenarskich w ogrodach, parkach lub innych przestrzeniach zielonych.
Recykling cegieł w postaci rozdrobnionej
- rozdrobniona (pokruszona) cegła może być wykorzystana np. jako kruszywo do produkcji nowych materiałów konstrukcyjnych [33].