WSKAŹNIKI CYRKULARNOSCI BUDYNKU
Pojęcie cyrkularności budynków nie jest nowe, jednakże nie doczekało się ono jeszcze konkretnej definicji, przez co bardzo często jest różnie rozumiane. Zwykle mówiąc o budynku cyrkularnym mowa jest o budynku, który został wzniesiony i jest użytkowany bez nadmiernego wykorzystania zasobów naturalnych i zanieczyszczania środowiska. Ważne są przy tym nie tylko aspekty materiałowe, ale również środowiskowe i ekonomiczne. Dodatkowo, istotne są czynniki związane z samą funkcją budynków, ich uniwersalność i możliwość adaptacji do różnych zastosowań.
Ocena cyrkularności danego budynku jest problematyczna, tym samym istotne jest stworzenie mechanizmu oceny cyrkularności, opartego na wskaźnikach odnoszących się do poszczególnych zjawisk i procesów. Pożądane jest również stworzenie końcowego wskaźnika, który byłby ostateczną miarą cyrkularności. Wskaźniki takie mogą być wykorzystane jako podstawa do ewaluacji i porównań oraz jako element wparcia procesu decyzyjnego.
Ocena cyrkularności jest w pewnym sensie związana obszarowo z oceną środowiskową, jednakże nie ma ona jej zastąpić, a uzupełnić o elementy związane ściśle z cyrkularnością w zakresie efektywnego wykorzystywania materiałów, a także wdrażania głównych zasad GOZ.
Pełna ewaluacja projektów budowalnych musi się opierać na analizie środowiskowej (LCA), analizie cyrkularności, analizie ekonomicznej (LCC) oraz analizie technicznej. Ocenę cyrkularności należy więc uznać jako nowy element, pozwalający na bardziej obiektywne wsparcie procesu decyzyjnego, poprzez uwzględnienie najnowszych trendów związanych z wdrażaniem zasad zrównoważonego rozwoju.
założenia
Proponowana ocena cyrkularności projektu budowlanego opiera się na wyliczeniu wskaźników cząstkowych, związanych z obszarem materiałowym i obszarem funkcjonalności, na podstawie których można wyliczyć wskaźnik końcowy.
Wskaźniki cząstkowe to:
- wskaźnik użycia surowców wtórnych – SMU (ang. Secondary Materials Use indicator) – związany z procesem budowy,
- wskaźnik potencjału ponownego wykorzystania materiałów – MRP (ang. Materials Reusability Potential indicator) – związany z etapem po zakończeniu eksploatacji budynku,
- wskaźnik odwracalności przestrzennej – SR (ang. Spatial Reversability indicator) – związany z użytkowaniem budynku,
- wskaźnik potencjału współdzielenia – SSP (ang. Sharing Space Potential indicator) – związany z użytkowaniem budynku.
Obejmują one więc cały cykl życia (Rys. 1). Wszystkie działania związane z cyrkularnością budynku muszą być jednak zaplanowane na etapie projektowania. Wskaźniki powinny być wyliczane już na etapie planowania inwestycji i korygowane w trakcie dalszych prac nad realizacją inwestycji.
Rysunek 1. Relacja pomiędzy wskaźnikami cyrkularności a cyklem życia.
Wszystkie wyżej wymienione wskaźniki mogą być zagregowane do jednego wskaźnika Cyrkularności (rys. 2), będącego miarą cyrkularności budynku (CI – ang. Circularity Index). Osiągnięcie wartości wskaźnika CI na poziomie 100% będzie oznaczało, że budynek jest w pełni cyrkularny.
Rysunek 2. Schemat oceny wskaźnikowej