06.10.2023 Konferencja TALKING CIRCULAR

06.10.2023 Konferencja TALKING CIRCULAR 150 150 CIRCON

TALKING CIRCULAR

6 października 2023
Warszawa

Konferencja dotycząca budownictwa cyrkularnego odbędzie się 6 października br. w zrównoważonej przestrzeni Sound Garden Hotel w kompleksie Business Garden w Warszawie. Wydarzenie będzie również transmitowane online, więc można dołączyć z każdego miejsca.

Udział jest bezpłatny.

Konferencja odbywa się w ramach realizacji projektu CIRCON. Projekt CIRCON pt. „Gospodarka o obiegu zamkniętym w budownictwie: projektowanie budynków cyrkularnych” korzysta z dofinansowania o wartości 1 345 205,79 zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) oraz dofinansowania w wysokości 237 389,26 zł z budżetu Państwa. Celem projektu jest wzmocnienie wdrażania gospodarki cyrkularnej w sektorze budowlanym.

WSPÓLNIE DZIAŁAMY NA RZECZ ZIELONEJ EUROPY

ONZ szacuje, że liczba ludzi na świecie przekroczyła 8 miliardów – jest nas trzy razy więcej niż w latach 50. ubiegłego wieku, a według prognoz do 2060 r. będzie nas 10 miliardów. Zapewnienie odpowiednich warunków życia dla tak ogromnej populacji jest wyzwaniem. Budownictwo, jako największy spośród sektorów gospodarki konsument zasobów naturalnych, najbardziej negatywnie oddziałuje na środowisko. Odpowiedzią na to jest budownictwo cyrkularne. Gospodarka o obiegu zamkniętym w budownictwie oznacza maksymalne wykorzystanie użytych materiałów – od długofalowego planowania i projektowania z myślą o dłuższym czasie użytkowania i o możliwości łatwej zmiany funkcji budynku, przez naprawę i utrzymanie zasobów budowlanych, aż po ponowne wykorzystanie oraz recykling.

PROGRAM

8:30 – 9:00

REJESTRACJA I NETWORKING

9:00 – 9:15

ROZPOCZĘCIE KONFERENCJI I POWITANIE

ALICJA KUCZERA Dyrektorka Zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Chair of the GBC CEO Network, World Green Building Council

SESJA 1

9:15 – 11:30

KEYNOTE SPEAKER

ODBUDOWA Z GRUZÓW, CZYLI SKĄD WZIĘŁO SIĘ WSPÓŁCZESNE BUDOWNICTWO CYRKULARNE W EUROPIE

DR ADAM PRZYWARA Historyk, badacz architektury. Postdoctoral Researcher, Université de Fribourg, Szwajcaria

Podczas sześciu lat II Wojny Światowej miasta Polski i innych krajów Europy uległy zniszczeniu o niespotykanej wcześniej skali. Szacunki z 1947 roku podają, że w miastach kontynentu w wyniku wojny zalegało około 1,5 mld ton gruzu. Zaskakujący może wydać się zatem fakt, że masa ta wypada skromnie w zestawieniu z masą odpadów generowanych współcześnie przez przemysł budowlany.
W Unii Europejskiej 1,6 mld ton odpadów budowlanych produkuje się średnio co… dwa lata, z kolei na świecie w 2025 roku ma osiągnąć pułap 2,2 mld ton odpadów rocznie.
Podobieństwa między współczesną Europą a tą z lat 40. XX wieku nie kończą się na przytoczonym zestawieniu. Dotyczą one przede wszystkim sposobu, w jaki architekci i architektki, inżynierzy i robotnicy radzili sobie z tym bezprecedensowym wyzwaniem. Innymi słowy, jak gruzy i ruiny zmieniły się w budulec powojennej architektury i krajobrazu. Wykład przedstawi historię tego procesu na przykładzie Warszawy, wskazując, jak wiele o budownictwie cyrkularnym może nauczyć nas historia powojennej odbudowy w Europie.

PREMIERA

KOMPENDIUM GOZ W BUDOWNICTWIE

DR INŻ. DOROTA BARTOSZ Dyrektorka ds. zrównoważonego budownictwa, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Prezentacja najnowszej publikacji PLGBC powstałej w ramach projektu Circon, poruszającej kwestie konieczności projektowania budynków cyrkularnych. Jak wprowadzać cyrkularność, jak ją mierzyć i jakimi przykładami się inspirować w budownictwie – to wybrane tematy kompendium.

BUDYNEK CYRKULARNY – TO ZNACZY JAKI?

PROF. DR HAB. INŻ. KRZYSZTOF PIKOŃ Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Kierownik Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów, Politechnika Śląska

W trakcie wystąpienia zaprezentowane zostaną kluczowe pojęcia związane z cyrkularnością w budownictwie. Dowiemy się, czym dokładnie jest cyrkularność budynków oraz jakie budynki można uznać za cyrkularne.
Ponadto, zaprezentowany zostanie kompleksowy system oceny cyrkularności oparty na wskaźnikach, które pozwalają na ocenę stopnia cyrkularności budynków w różnych aspektach – związanych z doborem wykorzystywanych materiałów, jak i samej funkcjonalności budynków.
Pokazane będą kroki, jakie można podjąć, aby przyczynić się do bardziej zrównoważonego rozwoju w sektorze budowlanym.

PANEL DYSKUSYJNY

CZY MOŻNA PROJEKTOWAĆ CYRKULARNIE?

Czym jest projektowanie cyrkularne budynków? Jakie aspekty cyrkularności możemy rozważać i implementować na etapie projektowania? Czy projektanci już dzisiaj tworzą budynki cyrkularne, jeśli tak – to w jakim zakresie, a jeśli nie – to jakie są bariery?
Zaproszeni eksperci podzielą się swoimi doświadczeniami we wdrażaniu cyrkularnego podejścia do budynków. Porozmawiamy o tym, jakie działania należy podjąć, aby cyrkularne projektowanie było jednym z podstawowych kryteriów w budowaniu zrównoważonych budynków.

WIKTOR KOWALSKI Associate, Buro Happold. Członek Zarządu, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
PROF. DR HAB. INŻ. KRZYSZTOF PIKOŃ Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Kierownik Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów, Politechnika Śląska
DR INŻ. ARCH. MARTA PROMIŃSKA Pełnomocniczka Zarządu SARP ds. środowiska i ochrony klimatu, STRABAG
VERONIKA THEMERSON Centre of Excellence Director Environmental, Skanska office development unit in Central & Eastern Europe (CEE), Skanska
moderacja: DR INŻ. DOROTA BARTOSZ Dyrektorka ds. zrównoważonego budownictwa, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

11:30 – 12:00

PRZERWA KAWOWA
SESJA 2

12:00 – 13:45

PANEL DYSKUSYJNY

DLACZEGO JESZCZE NIE BUDUJEMY CYRKULARNIE?

Jakie działania sprzyjają budowaniu w duchu cyrkularności? Czy da się łatwymi sposobami sprostać wyzwaniom? Czy GOZ generuje wyższe koszty? Czy materiał niskoemisyjny zawsze jest cyrkularny?
Eksperci panelu pochylą się nad praktyką na polskich budowach, dostępnymi materiałami, kwestią odpadów i nad potrzebami zmian w legislacji, które umożliwią rozwój cyrkularnego budownictwa w Polsce.

ANNA BĄCZYK Koordynator ds. ESG i rozwoju produktu, Dom Development
DR INŻ. MACIEJ CHRZANOWSKI Inżynier konstrukcji, Business Development Leader in Construction, Steligence Resident Poland, CEE Cluster Leader, ArcelorMittal
DR INŻ. JOANNA SAGAN Współwłaścicielka, Leango. Adiunkt, Akademia Górniczo-Hutnicza AGH w Krakowie
IWONA WAGNER-GAJEWSKA Kierownik ds. Certyfikacji i Technologii Produktu Kruszyw – Materiały Europa Centralna, Lider ds. Gospodarki o Obiegu Zamkniętym – Materiały Cemex Polska
moderacja: ALICJA KUCZERA Dyrektorka Zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Chair of the GBC Ceo Network, World Green Building Council

BUDOWNICTWO ZRÓWNOWAŻONE I CYRKULARNE. EDYCJA ISLANDZKA

DR INŻ. KATARZYNA JAGODZIŃSKA Project manager, Green Building Council Iceland

Czy Islandia, kraj dalekiej północy znany głównie z nieziemskich krajobrazów, ma szanse stać się jednym z pionierów w zakresie budownictwa cyrkularnego?
Co jest siłą napędową islandzkiego sektora budowlanego w kierunku zrównoważonych i cyrkularnych praktyk i jak się ona ma do sytuacji w innych krajach nordyckich?
Odpowiedź na te pytania pozwoli nam na odkrycie mniej znanego oblicza Islandii.

CO STARE MOŻE WNIEŚĆ DO NOWEGO? WDROŻENIE ZASAD GOSPODARKI CYRKULARNEJ – PODRÓŻ PO MERKURII

VERONIKA THEMERSON Centre of Excellence Director Environmental, Skanska office development unit in Central & Eastern Europe (CEE), Skanska

Merkuria – analiza przypadku. Praktyczne podejście – jak zacząć?
Wyzwania, bariery, przygotowanie rynku. Sukcesy i wnioski.

BUDOWNICTWO MODUŁOWE 3D NARZĘDZIEM W REALIZACJI ZAŁOŻEŃ STRATEGII GOSPODARKI O OBIEGU ZAMKNIĘTYM

EWELINA WOŹNIAK-SZPAKIEWICZ Prezes Zarządu, DMDmodular

Ostatnie lata wskazują na dynamiczny rozwój prefabrykacji 3D na świecie. W samej Wielkiej Brytanii odnotowuje się już około ośmioprocentowy udział budownictwa modułowego w całościowym rynku budowlanym. Co istotne, sektor jest w stałym wzroście i nie mówimy o czasowej modzie, a przyspieszonej ewolucji branży budowlanej, która aby móc nadążyć za potrzebami inwestorów, oraz odpowiedzieć na kluczowe wyzwania rynkowe, musi przejść głęboką transformację.

13:45 – 14:45

NETWORKING LUNCH

14:45

ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI

15:00 – 16:00

PLGBC GREEN BUILDING TOUR – BUSINESS GARDEN

REJESTRACJA ZAMKNIĘTA.

DZIĘKUJEMY!