Triodos Bank

LOKALIZACJA: ZEIST, HOLANDIA
POWIERZCHNIA: 12 994 M2
PROJEKTANT: RAU ARCHITECTS

GŁÓWNE ASPEKTY CYRKULARNOŚCI:

  • DEMONTOWALNA DREWNIANA KONSTRUKCJA
  • ZASTOSOWANIE MATERIAŁÓW NADAJĄCYCH SIĘ DO ŁATWEGO RECYKLINGU
  • ALUMINIOWA FASADA WYKONANA W TECHNOLOGII UMOŻLIWIAJĄCEJ JEJ ŁATWY DEMONTAŻ I PONOWNE WYKORZYSTANIE

STATUS: FUNKCJONUJĄCY
PRZEZNACZENIE BUDYNKU: BUDYNEK BIUROWY
RODZAJ PRAC: BUDOWA NOWEGO OBIEKTU
ROK ZAKOŃCZENIA PRAC: 2019

ASPEKTY CYRKULARNOŚCI

Nowa siedziba Triodos Bank w Holandii została wyróżniona certyfikatem wielokryterialnym BREEAM na poziomie Outstanding. W tym biurowcu cyrkularność ma bardzo duże znaczenie. Budynek został zaprojektowany tak, aby jego dekonstrukcja była łatwa, a elementy konstrukcyjne możliwe do ponownego wykorzystania.

Materiałem wykorzystanym na stropy, podłogi, sufity, kolumny i szachty jest drewno. Cały budynek składa się od dwóch do pięciu kondygnacji. Do skonstruowania obiektu zostały użyte 165 312 śrub, co pozwala na szybkie i łatwe zdemontowanie konstrukcji. Projekt ma na celu zmaksymalizowanie obiegu wszystkich materiałów użytych do budowy.

Podkonstrukcja fasady ma za zadanie stabilizację drewnianych elementów nośnych całej budowli. Certyfikowana pasywna konstrukcja fasady nakładkowej Schüco AOC 50 na stali (ST) o szerokości czołowej 50 mm daje gwarancje energooszczędności bryły, racjonalnej produkcji oraz łatwy montaż.

W biurowcu przeszkolona aluminiowa fasada złożona jest z 1280 pojedynczych szyb. Szklane okna oraz przezroczyste ściany wewnętrzne pozwalają na wypełnienie światłem dziennym wszystkich pomieszczeń biurowca, co przy pomocy świetlików umożliwia uniknąć korzystania ze sztucznego oświetlenia. Transparentne ściany działowe redukują hałas. Budynek ma możliwość korzystania z naturalnej wentylacji poprzez zamontowanie w modułach fasadowych otwieralnych okien o wysokości 3,60 m.

Umieszczone na dachu parkingu panele słoneczne służą jako źródło zasilania do ładowania samochodów elektrycznych.  Zastosowano system dwukierunkowego ładowania, dlatego samochody elektryczne mogą wysyłać energię do budynku i tym sposobem zaspokoić zapotrzebowanie obiektu na prąd. W budynku zdecydowano się na wykorzystanie ogrzewania i chłodzenia geotermalnego. Dachy Triodos Bank wyposażono w zielone dachy, które mają za zadanie buforować wodę, przez co zapobiegają przeciążeniu sieci kanalizacyjnej podczas intensywnych opadów. Nadmiar wody jest również magazynowany w specjalnych pojemnikach przeznaczonych na deszczówkę, gdy ten jest pełny, zasila on wodę pobliski staw. Problem nadmiaru wody rozwiązuje zamontowany również rów infiltracyjny, który pozwoli na powolne wsiąkanie wody w glebę. Całość zastosowanych rozwiązań tworzy spójny lokalny obieg wody. Na zielonych dachach obiektu rosną rośliny, które przyczyniają się do tworzenia odpowiedniego środowiska dla ptaków i owadów. Na całym obiekcie zainstalowano oświetlenie bursztynowe, które nie zakłóca trasy przelotów nietoperzy.

Potencjał ponownego wykorzystania materiałów
  • drewniana konstrukcja budynku została połączona przy użyciu śrub, co w przyszłości umożliwia łatwy demontaż konstrukcji i możliwość ponownego wykorzystania w innych projektach
  • zastosowano przeszklone elewacje pokrywające fasadę, które zostały wykonane w systemie umożliwiającym łatwy demontaż i ponowne użycie w przyszłych projektach
  • wykorzystano aluminiowe konstrukcje okienne, które charakteryzują się trwałością, lekkością, stabilnością oraz są w 100% zdolne do recyklingu.
  • użyte materiały do konstrukcji biurowca mają stworzony paszport materiałowy oparty na technologii BIM, który zawiera informacje o pochodzeniu i możliwości recyklingu materiałów, produktów i komponentów.

Triodos Bank jest więc bankiem materiałów, które będą mogły być wykorzystane w inny sposób w przyszłości.