LOKALIZACJA: UTRECHT, HOLANDIA
POWIERZCHNIA: 680 M2
PROJEKTANT: CEPEZED
GŁÓWNE ASPEKTY CYRKULARNOŚCI:
- PONOWNE WYKORZYSTANIE MATERIAŁÓW
- ZASTOSOWANIE MATERIAŁÓW Z RECYKLINGU
- BUDYNEK W PEŁNI DEMONTOWALNY
STATUS: FUNKCJONUJĄCY
PRZEZNACZENIE BUDYNKU: BUDYNEK WIELOFUNKCYJNY (RESTAURACJA, SALE KONFERENCYJNE)
RODZAJ PRAC: BUDOWA NOWEGO OBIEKTU TYMCZASOWEGO
ROK ZAKOŃCZENIA PRAC: 2018
ASPEKTY CYRKULARNOŚCI
Budynek powstał jako tymczasowe rozwiązanie zagospodarowania obszaru między byłymi koszarami Knoopa a przylegającą do nich siedzibą Rabobanku, natomiast decyzja o przeznaczeniu tego terenu ma być podjęta dopiero po 15 latach od powstania projektu budynku.
Green House dysponuje kuchnią zasilania elektrycznego – jedzenie jest tu przygotowywane w piecach na paliwa odnawialne. Menu restauracji oparte jest głównie o dania wegetariańskie, sezonowe i wyłącznie z lokalnych produktów. Odpady wykorzystuje się jako nawozy do uprawy. W wertykalnej szklarni o powierzchni 80 m2 uprawiane są warzywa i zioła do kuchni restauracji. Dodatkowo szklarnia jest elementem architektonicznym, tworząc zieloną ścianę restauracji. Na dachu pawilonu znajdują się panele słoneczne.
Użycie surowców wtórnych
Podłogę parteru budynku wykonano z kostki brukowej ze starego nabrzeża w Tiel, która została ułożona na ubitym podłożu piaskowym. Natomiast podłogę na piętrze wykonano z drewna z odzysku. Panele elewacyjne z koszar zostały ponownie wykorzystane na elewację i ściany szklarni. Meble wyprodukowane są z materiałów pochodzących z recyklingu. Dodatkowo w zapisach dzierżawy mebli i powierzchni ujęte jest gwarantowane ponowne wykorzystanie materiałów.
Potencjał ponownego wykorzystania materiałów
Dwukondygnacyjny budynek można w całości – włącznie z fundamentami wykonanymi z prefabrykowanych bloków betonowych – zdemontować i postawić w innym miejscu. Stalowa rama dachu, wykonana z ocynkowanych profili i wyposażona w izolację, jest również w pełni demontowalna. W częściach elewacji na pierwszym piętrze zastosowano prefabrykowane drewniane panele, które nadają się w 100% do recyklingu i nie zawierają (H)CFC. Aspekt tymczasowy uwzględniono również podczas projektowania szklarni wykonanej z elementów, które nie zostały połączone w trwały sposób. Dzięki temu szklarnię można w całości zdemontować i wykorzystać w innych projektach.
Źródła:
- https://www.cepezed.nl/en/project/the-green-house/22172/
- Robert-Jan Vos, Rene Heintz, Nick starting, THE GREEN HOUSE A case study on a circular hospitality building in Utrecht (NL) analysing its circularity and integration of the Nexus philosophy in combination with a positive business case, Future Sustainable Cities, Green operations for hospitality, 2018
- https://www.archdaily.com/896630/the-green-house-architectenbureau-cepezed