LOKALIZACJA: ORZESZE, POLSKA
POWIERZCHNIA: 1 474 M2
PROJEKTANT: GIGAarchitekci
GŁÓWNE ASPEKTY CYRKULARNOŚCI:
- ADAPTACJA HALI MAGAZYNOWEJ NA BIURO I KANTYNĘ PRACOWNICZĄ
- RENOWACJA BUDYNKU PORTIERNI
- ADAPTOWALNE DO POTRZEB UŻYTKOWNIKÓW PRZESTRZENIE
STATUS: FUNKCJONUJĄCY
PRZEZNACZENIE BUDYNKU: BUDYNEK BIUROWY I KANTYNA PRACOWNICZA
RODZAJ PRAC: ADAPTACJA I RENOWACJA
ROK ZAKOŃCZENIA PRAC: 2021
ASPEKTY CYRKULARNOŚCI
Wybudowana w 1951 roku hala magazynowa dawnego kompleksu przemysłu ciężkiego została zaadoptowana na nową siedzibę duńskiej firmy NT Industry. Projekt adaptacji i renowacji budynków, opracowany w 2017 roku przez zespół GIGAarchitekci, został podzielony na dwa etapy. W pierwszym etapie odnowiono starą portiernię, a w drugim przeprowadzono adaptację hali przemysłowej na biuro i nową kantynę, która zapewnia miejsce dla 250 pracowników. Częścią projektu było również stworzenie ogrodu zajmującego przestrzeń w środku kompleksu.
W projekcie została wdrożona idea zero waste i wykorzystano istniejące struktury budynków. Układ okien został zachowany zgodnie z pierwotną formą, a wnętrza zaprojektowano w stylu loftowym, z wyeksponowaną cegłą, betonem i lastriko w połączeniu z nowymi elementami oraz widocznymi kanałami i detalami inżynierskimi. Ściana oddzielająca kantynę od części biurowej oraz wszystkie sufity zostały pokryte panelami akustycznymi wykonanymi z naturalnych materiałów. Ściany i dachy poddano termomodernizacji oraz zastosowano okna o niskim współczynniku przenikania ciepła.
Użycie surowców wtórnych – renowacja i adaptacja do innego przeznaczenia
Główną ideą było zachowanie materiałów i zachowanie jak największej ilości oryginalnych struktur budynku. Budynek portierni, który był celem pierwszego etapu, obejmuje strefę wejściową do całego kompleksu i składa się z dwóch części: przeszklonego budynku dla pracowników ochrony z poczekalnią dla kierowców oraz wiaty rowerowej.
W drugim budynku zachowano większość istniejących struktur. Odsłonięto ceglane ściany, odnowiono istniejące klatki schodowe wykończone lastriko, a zaprojektowane panele ze stali corten zastosowane na elewacji powstały z niewykorzystanych zapasów stali firmy i zostały wyprodukowane na miejscu. Zachowano również konstrukcję starego dachu i suwnicy oraz fragmenty starych instalacji, m.in. odnowiono stare lampy znajdujące się w kantynie, wykorzystując materiały i elementy pochodzące z innych, starych budynków kompleksu.
Potencjał współdzielenia
Budynek biurowy i kantynę zaprojektowano z myślą o elastyczności użytkowania przestrzeni. Biuro dostosowano do standardów biur open space, dzięki wydzieleniu sal spotkań, pomieszczeń konferencyjnych i biur oddzielnych między sobą szklanymi ścianami. Kantynę stanowi przestronna hala o wysokości 7,5 m z nowym układem funkcjonalnym, który umożliwił wydzielenie stref jadalni, zaplecza cateringu, strefy sanitarnej oraz szatni. W godzinach pracy zakładu budynek jest przez cały czas dostępny dla wszystkich pracowników, natomiast wieczorami może zostać przekształcony w salę koncertową lub przestrzeń eventową firmy.
Źródła:
https://gigaarchitekci.pl/projekty/rewitalizacja-zakladu-nt-industry-w-orzeszu/
https://www.archdaily.com/984772/nt-industry-polish-headquarters-gigaarchitekci-artur-garbula
https://www.whitemad.pl/przebudowana-fabryka-zremb-w-orzeszu/
https://www.architekturaibiznes.pl/zdegradowane-budynki-pofabryczne-gigaarchitekci,13309.html