Petite Maison

LOKALIZACJA: ESCH-SUR-ALZETTE, LUXEMBOURG
PROJEKTANT: CAROLE SCHMIT, DRAGOS GHIOCA, CHRISTOPH ODENBREIT I IN.

GŁÓWNE ASPEKTY CYRKULARNOŚCI:

  • PONOWNE UŻYCIE MATERIAŁÓW
  • WYKORZYSTANIE MATERIAŁÓW PREFABRYKOWANYCH
  • DEMONTOWALNA KONSTRUKCJA BUDYNKU
  • WIZUALIZACJA ELEMENTÓW W TECHNOLOGII 3D

STATUS: PRZENIESIONY (2023)
PRZEZNACZENIE BUDYNKU: BUDYNEK POKAZOWY
RODZAJ PRAC: BUDOWA NOWEGO OBIEKTU
ROK ZAKOŃCZENIA PRAC: 2022

ASPEKTY CYRKULARNOŚCI

Petite Maison jest pionierską inicjatywą wdrażania GOZ w budownictwie w Luxemburgu. Najważniejszym aspektem projektu była możliwość ponownego wykorzystania materiałów i łatwe rozbiórki (ang. design-for-disassembly). Projekt ma postać budynku pokazowego o wymiarach 10,8m x 8,38m i powierzchni 94,22 m2. Obiekt wykonany jest z prefabrykowanych elementów (między innymi prefabrykowanych drewnianych ścian, czy też demontowalnego systemu usztywniającego konstrukcję stalową), montowanych na miejscu, których połączenia umożliwiają ich demontaż i ponowne wykorzystanie.

Użycie surowców wtórnych

Okładziny ścienne oraz ścianki działowe tarasu zostały wykonane z drewnianych paneli (ok. 25 m2), które zostały pozyskane ze starej stodoły.

Potencjał ponownego wykorzystania materiałów

Projekt budynku wykonano w koncepcji design-for-diassembly. Wszystkie elementy konstrukcyjne zostały zinwentaryzowane, zeskanowane i wprowadzone do bazy danych w postaci platformy internetowej. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie informacji na temat własności technicznych elementów oraz ich producentów, a także wirtualna wizualizacja elementów w technologii 3D (BIM-Y).