One Exchange Square

LOKALIZACJA: LONDYN, WIELKA BRYTANIA
POWIERZCHNIA: 59 000 M2
PROJEKTANT: FLETCHER PRIEST ARCHITECTS

GŁÓWNE ASPEKTY CYRKULARNOŚCI:

  • PONOWNE WYKORZYSTANIE ISTNIEJĄCEGO BUDYNKU

STATUS: FUNKCJONUJĄCY
PRZEZNACZENIE BUDYNKU: BUDYNEK BIUROWY
RODZAJ PRAC: RENOWACJA
ROK ZAKOŃCZENIA PRAC: 1985

ASPEKTY CYRKULARNOŚCI

Obiekt zlokalizowany jest bezpośrednio przy stacji Liverpool Street, z widokiem na Bishopsgate i Exchange Square — największy publiczny plac w mieście. One Exchange Square to trzynastopiętrowy budynek zaprojektowany przez biuro Fletcher Priest Architects. Głównym założeniem projektu było zachowanie istniejącej struktury. Dzięki temu szacuje się, że budynek miał o 50% niższy poziom emisji dwutlenku węgla niż typowy budynek biurowy o porównywalnej wielkości. Budynek jest w 100% zasilany energią elektryczną i zeroemisyjny, głównie dzięki zastosowaniu inteligentnego systemu zarządzania budynkiem w celu ograniczenia operacyjnego zużycia energii do minimum, w tym np. zintegrowanej fasy i systemów mechanicznych.

Użycie surowców wtórnych

Ponowne wykorzystanie fundamentów i 90% istniejącej ramy konstrukcji pozwoliło na zaoszczędzenie ok. 6 800 m3 betonu i tym samym ograniczono liczbę przyjazdów ciężarówek o ponad  1 100. Szacuje się, że ilość stali zachowanej w konstrukcji budynku jest równoważna połowy ilości zastosowanej we wieży Eiflla.

Źródła:

Klaudia Moralewicz, Sweco, Wydobywanie „zielonego złota” – gospodarka o obiegu zamkniętym w budownictwie, Spotkanie grupy roboczej projektu CIRCON: Gospodarka o obiegu zamkniętym w budownictwie – ekoprojektowanie budynków cyrkularnych, 12.04.2023 r.
https://nla.london/projects/one-exchange-square
https://www.e-architect.com/london/one-exchange-square-broadgate
https://www.buildington.co.uk/buildings/11016/england/london-ec2a/exchange-square/one-exchange-square