LOKALIZACJA: DUIVEN, HOLANDIA
POWIERZCHNIA: 24 000 M2
PROJEKTANT: RAU ARCHITECTS, WNĘTRZE: FOKKEMA & PARTNERS
GŁÓWNE ASPEKTY CYRKULARNOŚCI:
- ZACHOWANIE ISTNIEJĄCYCH KONSTRUKCJI BUDYNKU I UŻYCIE MATERIAŁÓW POCHODZĄCYCH Z ODZYSKU NA POZIOMIE 83%
- PASZPORTY MATERIAŁÓW
- KONSTRUKCJA BUDYNKU W PEŁNI DEMONTOWALNA
STATUS: FUNKCJONUJĄCY
PRZEZNACZENIE BUDYNKU: BUDYNEK BIUROWY
RODZAJ PRAC: RENOWACJA I ADAPTACJA
ROK ZAKOŃCZENIA PRAC: 2015
ASPEKTY CYRKULARNOŚCI
Cyrkularność była najważniejszym aspektem projektu, który polegał na renowacji i adaptacji kompleksu. Pięć istniejących budynków zostało połączonych wewnętrznymi łącznikami, wielopoziomową komunikacją i dachem w jeden obiekt o łącznej powierzchni ok. 24 000 m2 przeznaczonej dla 1500 użytkowników. Projektanci założyli, że budynek będzie magazynem materiałów, w którym materiały będą przechowane do czasu ich ponownego wykorzystania. W strategii projektowej ustalono trzy zasady: zachowanie i ponowne wykorzystanie istniejących materiałów, minimalizacja zużycia materiałów i zastosowanie materiałów, które w przyszłości będą mogły być wykorzystane ponownie. Podczas projektowania stworzono „cyfrowego bliźniaka” obiektu umożliwiający zidentyfikowanie surowców wtórnych. Jest to pierwszy projekt renowacyjny w Holandii, który ubiegał się o certyfikat BREEAM-NL na poziomie Outstanding — otrzymał go w roku 2018. Dzięki współpracy z projektantami konstrukcji kolejek górskich dach został zaprojektowany tak, aby zużycie stali było, jak najmniejsze – udało się zaoszczędzić 30% stali w porównaniu do tradycyjnego podejścia. Kluczowa była również możliwość ponownego wykorzystania tego surowca w przyszłości. Przy projektowaniu dachu wzięto także pod uwagę maksymalne wykorzystanie naturalnej cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku, żeby zminimalizować wentylację i cyrkulację mechaniczną. Kompleks jest zasilany odnawialnym źródłem energii — panelami fotowoltaicznymi, które znajdują się na wiatach parkingowych. Łączna powierzchnia paneli – 10 000 m2 dostarcza 1,5 miliona kWh energii rocznie. Jej nadwyżkę gromadzi gruntowy magazyn ciepła i chłodu. Przeszklone ściany i świetliki zapewniają dostęp do światła dziennego, tym samym zmniejszając zapotrzebowanie na energię w obiekcie. Woda deszczowa wykorzystywana jest do chłodzenia budynku oraz w sanitariatach.
Użycie surowców wtórnych
- zachowanie oryginalnej konstrukcji istniejących na miejscu inwestycji budynków
- użycie materiałów z odzysku w 83%: drewno, stal, beton i część mebli
- nowe fasady dołączone do istniejących kubatur wykonane są w 50% z drewna odpadowego, które pochodzi ze starych zwojów kabli i słupów telegraficznych znalezionych w terenie
- istniejące okna zostały zachowane na wszystkich elewacjach z wyjątkiem wewnętrznych – tam postawiono na okna większe i otwieralne, na korzyść naturalnej wentylacji.
Potencjał ponownego wykorzystania materiałów
Wszystkie wykorzystane w projekcie materiały, komponenty i elementy posiadają paszporty materiałowe, aby umożliwić łatwe utrzymanie, naprawianie, renowację, ponowne wykorzystanie, regenerację i recykling. Możliwa jest dekonstrukcja kompleksu w przyszłości.
Źródła:
https://ce-toolkit.dhub.arup.com/case_studies/45
https://www.rau.eu/portfolio/liander/
https://panidyrektor.pl/inspirujace-wnetrze-biura-ep-14/
https://www.devorm.nl/projects/liander-duiven
https://www.yumpu.com/en/document/read/56058274/circularity-in-the-built-environment-case-studies
https://youtu.be/tG5CLRBPflk?t=2994