LOKALIZACJA: HELSINKI, FINLANDIA
POWIERZCHNIA: 17 000 M2
PROJEKTANT: ALA ARCHITECTS
GŁÓWNE ASPEKTY CYRKULARNOŚCI:
- NIEMAL CAŁA PRZESTRZEŃ DOSTĘPNA DLA WSZYSTKICH
- PRZESTRZENIE COWORKINGOWE
- ŁATWE DOSTOSOWANIE KONSTRUKCJI DO PRZYSZŁYCH POTRZEB
STATUS: FUNKCJONUJĄCY
PRZEZNACZENIE BUDYNKU: OBIEKT UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ O WIELOFUNKCYJNYM PRZEZNACZENIU
RODZAJ PRAC: BUDOWA NOWEGO OBIEKTU
ROK ZAKOŃCZENIA PRAC: 2018
ASPEKTY CYRKULARNOŚCI
Ważną częścią gospodarki o obiegu zamkniętym w budownictwie jest również dbałość o ograniczenia surowców i nakładów energetycznych podczas budowy. Minimalizowanie ilości transportowanych materiałów używanych do budowy jest tego częścią. Ograniczenie transportu samolotem lub statkiem może być przyjazne środowisku poprzez chociażby zmniejszenie całkowitej emisji CO2 do budowy budynku, ale wiąże się to przede wszystkim z oszczędnością zasobów naturalnych. Przedsiębiorstwo RAMBOLL z Danii wybudowało budynek użyteczności publicznej w Helsinkach, który został nagrodzony wśród listy rozwiązań cyrkularnych w sektorze budowlanym. Budynek ten został wybudowany bez importu surowców spoza kraju, poza drewnem. A jednym z jego największych atutów jest aranżacja powierzchni, która umożliwia transformację wielopłaszczyznową.
Potencjał współdzielenia
Nowa biblioteka w centrum miasta składa się prawie w całości z przestrzeni publicznej i oferuje szeroki wybór usług. W budynku zostały wyznaczone przestrzenie coworkingowe i sale wielofunkcyjne możliwe do tymczasowego wynajęcia. Powierzchnia przygotowana jest do zastosowań takich jak: biblioteka, sale konferencyjne, przestrzeń do pracy grupowej, przestrzeń dla twórców, laboratorium, studia nagraniowe, studio fotograficzne, montażownie, przestrzeń biurowa, kawiarnia, restauracja, kino, audytorium, sala wielofunkcyjna, obiekty wystawiennicze, stoiska.
Potencjał odwracalności przestrzennej
Koncepcja przestrzenna została zrealizowana poprzez zbudowanie biblioteki jako asymetrycznego mostu rozciągającego się nad otwartą przestrzenią parteru. Konstrukcja mostu składająca się ze stalowych kratownic i belek jest wsparta na dwóch masywnych stalowych łukach. To rozwiązanie umożliwiło stworzenie elastycznych, pozbawionych słupów przestrzeni wewnętrznych. Inne stalowe kratownice podtrzymują wspornikowy balkon i asymetrycznie zadaszenie dachu w stosunku do konstrukcji łuku, tworząc unikalny projekt strukturalny, aby pomieścić zarówno stałe, jak i tymczasowe funkcje dla biblioteki i przestrzeni publicznej, jak również możliwość jej dostosowania do przyszłych potrzeb użytkowników.