Docklands Library

LOKALIZACJA: MELBOURNE, AUSTRALIA
POWIERZCHNIA: 3000 M2
PROJEKTANT: CLARE DESIGN I HAYBALL

GŁÓWNE ASPEKTY CYRKULARNOŚCI:

  • PONOWNE UŻYCIE SUROWCÓW ODNAWIALNYCH
  • ZASTOSOWANIE TECHNOLOGII NIEGENERUJĄCEJ ODPADÓW MATERIAŁOWYCH
  • WYKORZYSTANIE DREWNA Z ODZYSKU

STATUS: FUNKCJONUJĄCY
PRZEZNACZENIE BUDYNKU: BUDYNEK UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ (BIBLIOTEKA)
RODZAJ PRAC: BUDOWA NOWEGO OBIEKTU
ROK ZAKOŃCZENIA PRAC: 2014

ASPEKTY CYRKULARNOŚCI

Docklands Library jest pierwszym w Australii publicznym budynkiem wykonanym w technologii CLT. Trzykondygnacyjna biblioteka o długości 55 m i powierzchni 3000 m2 w Docklands została zbudowana z masy drewna klejonego krzyżowo i twardego drewna z recyklingu. Zastosowanie drewna było uwarunkowane bliskim umiejscowieniem budynku od brzegu, a dzięki jego stosunkowo niskiej masie zmniejszono zapotrzebowanie materiałowe na nową podbudowę. Oprócz materiałów budowlanych Docklands Library zawiera elementy pasywnego budynku, aby zminimalizować zużycie energii. Przeszklenia na całej wysokości na pierwszym piętrze maksymalizują wykorzystanie naturalnego światła. Budynek zaprojektowano z myślą o pasywnej wentylacji, dzięki temu zmniejszono zużycie energii i zapewniono wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach. Budynek ma 85-kilowatowy system fotowoltaiczny na dachu, który ma zaspokoić 30% zapotrzebowania budynku na energię. W całym budynku zastosowano materiały o niskiej zawartości lotnych związków organicznych i formaldehydu. Zbiornik na deszczówkę o pojemności 55 tys. litrów zbiera wodę z dachu, która jest ponownie wykorzystywana w budynku.

Użycie surowców wtórnych
  • na najwyższym poziomie biblioteki wykorzystano 100-letnie drewniane belki Ironbark, które zostały odzyskane ze zburzonego mostu w Brisbane
  • pokłady wykonane są z odzyskanego drewna z południowego nabrzeża Victoria Harbour
  • drewno klejone poprzecznie (CLT), które wykorzystano do stworzenia elewacji, wykonane jest ze świerku europejskiego oraz drewna twardego pochodzącego z recyklingu.