De Voortuinen Apartment Building

LOKALIZACJA: AMSTERDAM, HOLANDIA
POWIERZCHNIA: 9 300 M2
PROJEKTANT: ELEPHANT

GŁÓWNE ASPEKTY CYRKULARNOŚCI:

  • ADAPTACJA BUDYNKU BIUROWEGO NA MIESZKALNY

STATUS: FUNKCJONUJĄCY
PRZEZNACZENIE BUDYNKU: BUDYNEK MIESZKALNY
RODZAJ PRAC: ADAPTACJA
ROK ZAKOŃCZENIA PRAC: 2021

ASPEKTY CYRKULARNOŚCI

Wzniesiony w 1971 r. budynek był siedzibą Banku Narodowego Holandii, a w ramach modernizacji został zaadoptowany na budynek mieszkalny. De Voortuinen składa się z czternastu pięter. Dzięki dobudowanej do elewacji konstrukcji wszystkie apartamenty posiadają prywatny taras. Biuro architektoniczne Elephant zaprojektowało zupełnie nową formę budynków mieszkalnych, w której tradycyjny wewnętrzny rdzeń komunikacyjny (klatki schodowe) został przeniesiony na zewnętrzną fasadę. Zewnętrzne schody i winda umożliwiają każdemu mieszkańcowi własne wejście z zewnątrz. Ważną częścią projektu jest dach, na którym znajdują się zbiorniki magazynujące wodę deszczową, która wykorzystywana jest do automatycznego podlewania odpowiednio dobranych 120 drzew. Dzięki temu koszty utrzymania jednego drzewa wynoszą 30 euro/rok.

Użycie surowców wtórnych – adaptacja do innego przeznaczenia

Dawna struktura biurowca została ponownie wykorzystana w całości, co jest nadal widoczne we wszystkich apartamentach. W cokole pozostawiono oryginalne kolumny konstrukcji, tworząc kolumnadę pod budynkiem. Należy podkreślić, że w latach 70. budynki biurowe były często przewymiarowane pod względem ich nośności. Dzięki temu możliwe było uzyskanie większej powierzchni i ilości tarasów, bez wzmacniania konstrukcji budynku. Stara, prefabrykowana fasada, która nie mogła być zdemontowana i ponownie wykorzystana, została wyburzona i poddana procesowi recyklingu na nowe materiały bazowe.

Typowa adaptacja nie umożliwiłaby wykonania wysokiej jakości mieszkań, dlatego postanowiono podzielić rdzeń konstrukcyjny budynku na cztery i przełożyć windy na elewację. Klatki schodowe są umieszczone poza tarasami i stały się częścią architektury. Dawny wewnętrzny betonowy trzon komunikacyjny został przebudowany tak, aby można go było wykorzystać na łazienki, magazyny i pomieszczenia techniczne. Nową koncepcję adaptacji budynku została nazwana przez architektów Coreless i jest ona obecnie stosowana również w nowych wieżach mieszkalnych.