cork house

LOKALIZACJA: BERKSHIRE, ANGLIA
POWIERZCHNIA: 44 M2
PROJEKTANT: MATTHEW BARNETT HOWLAND, DIDO MILNE, OLIVER WILTON

GŁÓWNE ASPEKTY CYRKULARNOŚCI:

  • ELEMENTY KONSTRUKCJI WYKONANE Z ODPADÓW PRZEMYSŁU LEŚNEGO
  • DEMONTOWALNA KONSTRUKCJA DREWNIANI WYPOSAŻONA W BLOKI WYKONANE Z NATURALNEGO KORKA

STATUS: FUNKCJONUJĄCY
PRZEZNACZENIE BUDYNKU: BUDYNEK MIESZKALNY
RODZAJ PRAC: BUDOWA NOWEGO BUDYNKU
ROK ZAKOŃCZENIA PRAC: 2019

ASPEKTY CYRKULARNOŚCI

Konstrukcja budynku Cork House opiera się na modułowej budowie z bloków korkowych, które są połączone z drewnianymi elementami bez użycia kleju czy zaprawy murarskiej. Dzięki temu realizacja budynku i szacowanie emisji CO2 w całym cyklu życia jest o 15% mniejsze w porównaniu do tradycyjnej konstrukcji. Budynek składa się z pięciu segmentów, które połączone są w całość i pokryte piramidalnymi świetlikami. Konstrukcja opiera się na blokach korkowych, które są wspierane przez elementy drewniane. W przyszłości budynek może być łatwo zdemontowany, poddany recyklingowi lub ponownie wykorzystany.

Użycie surowców wtórnych

Zastosowany w konstrukcji korek jest ekspandowany czystym biomateriałem wytwarzanym z odpadów z leśnictwa.  Kora dębu korkowego jest zbierana ręcznie co dziewięć lat, bez szkody dla drzewa i bez naruszania lasu.

Potencjał ponownego wykorzystania materiałów

System konstrukcyjny budynku został wykonany w technologii „na sucho”, dzięki czemu wszystkie 1268 bloków korka może być odzyskane po zakończeniu eksploatacji budynku do ponownego wykorzystania, recyklingu lub powrotu do biosfery.